آموزش

مشخصه های اصلی دوربین تحت شبکه

cctv-man-doorbin.info

معیار مهم در دوربین های تحت شبکه «وضوح، حساسیت، تناسب با شبکه و POE» دوربین است.

در ادامه مطلب با ما همراه باشید..

 وضوح دوربین

وضوح در دوربین تحت شبکه قابلیت تشخیص و برداشت تصاویر در شرایط نوری مختلف است و با پیکسل تعربف و سنجیده میشود.

پیکسل عبارت از تعداد نقاط تشکیل دهنده تصویر در هر اینچ مربع (۲/۵ * ۲/۵ سانتیمتر) و واحد اندازه گیری کیفیت تصویر در دوربین ها و لوازم دیجیتال است. بالا بودن آن یکی از مهمترین معیارهای توانایی دوربین در برداشت جزییات تصاویر است.

خوشوقتانه دوربین های تحت شبکه با وضوح بسیار بالا (حتی تا ۱۶ مگاپیکسل) در بازار وجود دارند.

امروزه کیفیت ۲ مگاپیکسل تبدیل به استاندارد این حوزه شده است. در واقع کیفیت تصاویر در سیستم های تحت شبکه قابل قیاس با سیستم های آنالوگ نیست. (۲ مگاپیکسل را با ۷۰۰TVLine بعنوان استاندارد آنالوگ، مقایسه کنید تا به عمق ضعف سیستم های آنالوگ بیشتر پی ببرید. ۷۰۰ خط، کمی بالاتر از کیفیت VGA است!)

این دوربین ها در اماکن حساس (مراکز نظامی، امنیتی، مالی و عمومی) و کارهای خاص (مانند خواندن پلاک خودروهای درحال حرکت و..)، بالاترین کارایی را دارند.

یکی از نکات مهم دیگر «تناسب اجزاء سیستم» است. استفاده از یک دوربین ۵ یا حتی ۳ مگاپیکسلی چه لطفی میتواند داشته باشد اگر پهنای باند مورد نیاز برای انتقال را در اختیار نداشته باشید؟

این مساله در جاهایی مثل کشور ما که سرعت اینترنت پایین است، نمود بیشتری دارد و بهتر است از دوربینهای ۱/۳ یا ۲ مگاپیکسلی استفاده شود.

 

PoE یا Power Over Ethernet

دوربین های تحت شبکه جدید این قابلیت را دارند که از طریق پورت اترنت (PoE) و بوسیله  کابل Cat5e یا Cat6، همزمان صدا و تصویر را منتقل کنند و تغذیه شوند.

 

poe-doorbin.info

تصور کنید حذف قسمت اعظم سیم کشی و حتی حذف کامل آن (در دوربینهای تحت شبکه بیسیم)، چه صرفه جویی مناسبی در هزینه، ظاهر و کارایی سیستم خواهد داشت.

 

حساسیت دوربین

از مشکلات مهم دوربین های تحت شبکه قدیمیتر، ضعف تصویربرداری در محل های کم نور و تاریک بود. البته در دوربین های جدید این مشکل کاملا حل شده و می توانیم از توانایی این دوربین ها در محل های کم نور نیز بهره مند شویم.

 

cctv-ir-camera-doorbin.info

 

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، حداقل روشنایی لازم برای عملکرد دوربین ها را با واحد لوکس (Lux) بر روی آن ذکر می کنند که عبارت است از مقدار روشنایی حاصل از نور شعله یک شمع در مساحت ۱ متر مربع. به عبارت ساده تر، ۱Lux نوریست که از یک شمع در فاصله ۱متری به جشم ما می رسد.

برای آشنایی بیشتر به طور خلاصه به میزان نور در برخی مکان ها می پردازیم.

نور کامل خورشید در تابستان: ۵۰۰۰۰ لوکس

نور روز معمولی : ۱۰۰۰۰ لوکس

نور استاندارد محیط‌: ۵۰۰ لوکس

سپیده دم یا غروب: ۱-۱۰ لوکس

نور استاندارد خیابان‌های اصلی: ۳۰ لوکس

نور استاندارد خیابان فرعی: ۱۰ لوکس

«اصل طلایی برای انتخاب دوربین مداربسته» این است که حداقل نور ذکر شده برای آن، یک دهم نور محل مورد نظر باشد.

باید توجه داشته باشید که بیشتر دوربین‌ها می‌توانند در محیط‌هایی که نور زیادی دارند نیز به خوبی کار کنند (البته به شرطی که منبع نور به طور مستقیم در لنز دوربین نباشد) ولی مشکل، زمانی است که دوربین نور کافی را برای تشکیل تصویر دریافت نمی‌کند.

شاد باشید..

کلیک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

پربازدیدهای این ماه

بالا